Nejčtenější knihy druhého pololetí roku 2016 a 2016

Lada Schovánková

Co číst? To je to, oč tu běží! Knižní trh je bohatý a vybrat si je leckdy obtížné. Možná Vám ve výběru mohou pomoci naši čtenáři. Níže nabízíme seznamy nejžádanějších titulů, které byly vypůjčeny v období září až prosinec loňského roku. Pro zajímavost předkládáme i seznam knih, které se hodně četly před 10 lety, tedy od září do prosince roku 2006. Třeba si připomenete, co jste si tenkrát přečíst chtěli, ale z nějakého důvodu to neudělali. A nebo nazrál čas na druhé přečtení? Hm, i tak může znít úvaha. :-)

Dovolíme si připomenout však jedno menší úskalí při posuzování těchto seznamů.

Mezi knihami je často rozdíl pouze jedné jediné výpůjčky. Může to znamenat, že kdyby kniha byla vrácena dříve (čtenář by četl rychleji), mohla by být i častěji půjčena. Zároveň je důležité si uvědomit, že výpůjční doba knihy je jeden měsíc. Pokud byla kniha během 6 měsíců půjčena více než 6x, znamená to, že se opravdu velmi dobře čte. Ale i to má svůj zádrhel. Některé knihy máme sice jen v jednom kuse, často žádané knihy máme však ve dvou i více kusech. Tyto tituly tak mají náskok nad ostatními.

Jak vidíte, ani náš seznam tedy není směrodatný. Ať tak či tak, přesto v něm můžete najít inspiraci pro svoji další výpůjčku u nás v knihovně.

oddělení pro dospělé čtenáře

červenec – prosinec 2016

O 1. místo bojují 4 knihy. Ve službách zla od Roberta Galbraitha. Víte o tom, že pod pseudonymem Galbraith se skrývá známá spisovatelka J. K. Rowlingová? Dále Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins. Velké mediální kampani této knihy prostě nešlo uniknout. Na základě knihy byl natočen stejnojmenný film s Emily Blunt v hlavní roli. Nepřekvapuje, že na 1. místě najdeme Pentagram od Jo Nesbo, neboť Nesbo patří dlouhodobě k nejčteněším autorům. A na závěr kniha Bábovky od oblíbené české autorky Radky Třeštíkové.
2. místo je ve znamení českých autorů. Prvok, Šampón, Tečka a Karel od velmi svérázně se smějícího :-) Patrika Hartla a dlouhodobě velmi čtený Vlastimil Vondruška s jeho Husitskou epopejí.
Na 3. místě jsou to překvapivě stejní autoři. Patrik Hartl s Malým pražským erotikonem a Vlastimil Vondruška se Mstou písecké paní.

Nezapomeňte nahlédnout do seznamu. Čtvrtá a další místa dělí vskutku jen jedna výpůjčka, čili i tyto knihy patří mezi ty, které si čtenáři rádi půjčují.

červenec – prosinec 2006

Na 1. místě se stále ční Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Zájem o knihu vedl k natočení stejnojmenného filmu s Tomem Hanksem a Audrey Tautou.
Na 2. místě najdeme Vybíjenou od stálice české literatury Michala Viewegha.
O 3. místo se dělí Smysluplná vražda od Agathy Christie a Účastníci zájezdu od Michala Viewegha.

A co dalšího? Koukněte do seznamu.

oddělení pro děti

červenec – prosinec 2016

Na 1. místě jsou Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Ve škole holt byl referát. :-)
Na 2. místě nalezneme různé díly Deníku malého poseroutky od Jeffa Kinneye. Jedná se o bestseller posledních let.
Na 3. místě pak je jeden díl ze série Případ pro tebe a Klub Tygrů od Thomase Brezina. Brezina a napětí, to je to, co děti chtějí.

Jaké knihy se umístily na nižších místech najdete v seznamu.

červenec – prosinec 2006

O 1. a 2. místo se dělí různé díly humorné série Dóóóst dobrý … od Karen MacCombie s hlavní hrdinkou 13letou Alicí.
Na 3. místě najdeme Super komiks z produkce Walta Disneye, Kytici balad od K. J. Erbena (další povinná :-)) i další Dóóóst dobrý…. Umístily se zde však i knihy Průšvihářky a Půlnoc od Jacqueline Wilson, autorky věnující se zajímavým, často vážným tématům nejen ze světa dětí ale i dospělých.

A poslední seznam k nahlédnutí.

Přejeme příjemné počtení. :-)

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>