Naplavené dříví

autor: Lada Schovánková

Chcete-li se nechat pohladit, přečtěte si tuto knihu. Počtěte si po šestnáctero večerů (tolik povídek kniha obsahuje), nebo k ní zasedněte a přečtěte třeba cestou vlakem z Berouna do Kolína a zpět, jako jsem to udělala já (čítá na 84 stran). Ať tak či tak, zanechá ve vás pocit příjemného zklidnění a ujištění, že vše je vlastně správně, a že i zlé je k něčemu dobré.

Kniha obsahuje autorova poetická zamyšlení, vzpomínky i pocity, které v něm vyvolávají každodenní události (práce v lese), často snadno přehlédnutelné situace (houfování ptáků) i významné životní mezníky (smrt člověka). Autor se zamýšlí nad otázkami o lidském bytí a jeho smysluplnosti, pointě našeho chování a jeho významech. Hledá stanoviska vůči jinakosti druhých (vztah tchán a zeť), respektu k lidem i zvířatům (porážka na jatkách) či nutností poprat se s vlastními vnitřními bloky, které nás vědomě i podvědomě omezují (stud tančit). Snaží se poukázat i na to, že vnitřním prožitím a hlubším vnímáním běžné události můžeme obohatit svůj život (výprava pro chvojí). Celý text je protknut autorovým hlubokým citem k jeho manželce a touhou po pobytu v lese.

Autor nijak nezastírá, že na světě se dějí i špatné věci, ale ukazuje, že lze se do nich nezapojovat, či dělat svět lepší. Přečtěte si tuto knihu a jistě budete pohlazeni.

naplavene_drivi

STEHLÍK, Ivo. Naplavené dříví. Vyd. 1. Volary : Stehlík, 2013. 84 s. ISBN 978-80-86913-10-0.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>