Náklonnost Sarah Watersové

autor: Lada Schovánková

Že viktoriánská Anglie nebyla jen o korzetech dam a gentlemanech s licousy, ale také i o spiritismu, homosexualitě či vězeňství, nám ve svém poutavém příběhu ukazuje Sarah Watersová. Autorka na jemných detailech umně vykresluje svět a atmosféru doby a vzhledem k její erudici (profesorka na univerzitě, jak praví tiráž) se lze domnívat, že obrázek, který před našimi zraky vyvstává, je velmi věrohodný.

A tak nám zpoza londýnských mlh, blízko břehu řeky Temže, postupně budova za budovou, vystupuje rozlehlý komplex ženské věznice Millbanku. Od popisu architektury věznice přes bídný život v jejích celách se dozvídáme o živoření jejích obyvatelek – ať spravedlivě či nespravedlivě obviněných – žen, které jsou vystaveny pravému peklu na zemi. Zimě, hladu, špíně, tvrdé práci, režimu zakazujícímu mluvení či jakýkoliv kontakt jak uvnitř věznice, tak se světem za jejími zdmi. Drsné nátury se zde stávají poslušnými ovečkami, slabší nátury postupně zešilují. A do těchto chodeb, které se zdají, že nikdy nikde nekončí, a vy se vždy můžete ztratit, vstupuje mladá dáma v pravém slova smyslu, lady Margaret. Margaret je dáma svým společenským postavením, vnitřně je to však svobodomyslná a inteligentní žena, zároveň však přecitlivělá až nervově labilní. Nad její „nemocí“, o které se postupně dovídáme, se jak duch vznáší vzpomínka na mrtvého otce, tak dávná láska, která jí byla odňata. Láska zapovězená, láska hříšná, neboť to byla láska k ženě. Ženě, která byla původně otcovou spolupracovnicí, Margeretinou přítelkyní a milenkou a na samém závěru manželkou Margaretina bratra. Prý ne všichni jsou tak odvážní jako Margaret. Margaret byla tak odvážná, že se poté pokusila o sebevraždu. A její návštěvy věznice mají být něčím jako terapií. Margaret vstupuje do tohoto neznámého světa, zároveň se však cítí stejně, jako vězeňkyně – prázdná a uzavřená. Nečekaně však nalézá spřízněnou duši, spiritistku Selinu. Nejdříve uvěří v její nevinu, poté v její spiritistické vlohy. Přátelství přerůstá v lásku. A touhu. Touhu tělesnou, touhu po společném životě, touhu po svobodě, vymanění se z okovů společenského postavení i role v rodině.

Věci se dějí a dějí se tak, jak bychom možná nečekali. Na závěr knihy zjišťujeme, že v příběhu bylo více hlavních postav, než jsme tušili. Margaretin deník končí a s ním i její příběh. Jestli chcete vědět, jak to s ní a Selinou nakonec dopadlo, musíte si knihu přečíst. Pro mě osobně to byl vzrušující zážitek po stránce jazykové (čtivé), formální (dobové reálie) i dějové (osud člověka). Autorka nastíní silný příběh a deníková forma vyprávění jeho sílu ještě znásobuje.

naklonnost_sarahWaters

WATERS, Sarah. Náklonnost. Vyd. 1. Praha : Argo, 2013. 388 s. ISBN 978-80-257-0811-8.

Další knihy Sarah Watersové ve fondu berounské knihovny:

  • Waters, Sarah. Zlodějka. Vyd. 1. Praha : Argo, 2008. 534 s. ISBN 978-80-257-0040-2.
  • WATERS, Sarah.Špičkou jazyka. Vyd. 1. Praha : Argo, 2010. 510 s. ISBN 978-80-257-0241-3.
  • WATERS, Sarah. Malý vetřelec. 1. vyd. Praha : Argo, 2010. 511 s. ISBN 978-80-257-0281-9.
  • WATERS, Sarah. Noční hlídka. Vyd. 1. Praha : Argo, 2011. 493 s. ISBN 978-80-257-0490-5.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>