Michal Dlouhý a Četnické humoresky

autor: Iva Stluková

Plk. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. je duchovním otcem televizního seriálu Četnické humoresky a autorem mnoha knih s četnickou tématikou. Že je na československé četnictvo v době první republiky je skutečným odborníkem se můžete osobně přesvědčit vsobotu 23. listopadu 2013 od 17,00 hodin, kdy v četnické uniformě zavítá do naší knihovny.

cetnicke_humoresky_pl

Michal Dlouhý se narodil 4. listopadu 1962 v Kutné Hoře. V roce 1983 nastoupil do „policejních“ služeb, kde postupem času dosáhl služební hodnosti vrchního policejního rady. Dlouhodobě se věnuje historii výkonu bezpečnostní služby na našem území. Působí jako člen redakční rady časopisu Kriminalistický sborník, je členem Společnosti pro kriminalistiku a čestným členem občanského sdružení Četnická pátrací stanice Praha.

V roce 1992 oslovil Antonína Moskalyka s myšlenkou filmově zpracovat případy řešené československými četníky. Vznikl tak oblíbený televizní seriál Četnické humoresky. K jeho oblíbenosti přispěla zejména laskavost, kterou mu vdechl režisér Antonín Moskalyk. Michal Dlouhý je autorem námětu deseti dílů z první série a působil jako odborný poradce při přípravě a natáčení. V roce 2006 převzal spolu s Pavlínou Moskalykovou Solo a dramaturgem Josefem Souchopem cenu Týtý za nejúspěšnější seriál roku 2005.

Michal Dlouhý působil jako poradce nejen při natáčení Četnických humoresek, ale i dalších detektivních a kriminálních seriálů a filmů. Spolupracuje s režiséry Dušanem Kleinem či Jiřím Svobodou. Podílel se např. na natáčení televizních seriálů Hříchy pro pátera Knoxe, Hříchy pro diváky detektivek, či filmů Hadí tanec, Město bez dechu, Klub osamělých srdcí atd.

Publikuje v revue Přísně tajné!, v journalu Historický kaleidoskop, v časopisech Hlásí se policie, Fakta a svědectví a v internetových Pozitivních novinách. V roce 2011 získal Čestné uznání v rámci udělování mezinárodních literárních cen Egona Ervína Kische. Bylo mu uděleno za jeho literární tvorbu v nakladatelství PRAGOLINE. Ve stejném roce získal od občanského sdružení Asociace nositelů legionářských tradic cenu Český patriot za publicistickou a výchovně-vzdělávací činnost v oblasti české historie.

V nakladatelství Pragoline dosud vydal 14 knih věnovaných československému četnictvu. Jedná se o knihy povídkové i literaturu faktu. Z těch povídkových můžeme jmenovat trilogii Případy z pátrací služby, Veselé příběhy z pátrací služby a Záhadné příběhy z pátrací služby či Četnické trampoty. Kniha Humoresky vážně popisuje, jak se vyvíjel námět seriálu, představuje reálie ze života četnického sboru a přibližuje skutečné kriminální případy, které se staly podkladem pro filmové zpracování. Kniha Páté přikázání se zabývá výhradně těmi nejtěžšími zločiny – vraždami. Nejnovější kniha vydaná v roce 2013, Protektorát – četnické patálie, popisuje stinné období naší historie prostřednictvím pohledu do života jedné ze stovek četnických stanic na území protektorátu.

Již brzy vyjde nová kniha Četnické pohádky pro dospělé, kterou autor představí na své besedě v naší knihovně.

cetnicke_pohadky

Přijďte se podívat!

Z knih Michala Dlouhého Vám v knihovně nabízíme tyto:
DLOUHÝ, Michal. Četnické příběhy, aneb, Kutnohorská pátračka na stopě. Praha: Naše vojsko, 2011. 219 s. ISBN 978-80-206-1254-0.
DLOUHÝ, Michal. Četnické příběhy, aneb, Záhadné historky z pátrací služby. Praha: Naše vojsko, 2011. 174 s. ISBN 978-80-206-1241-0.
DLOUHÝ, Michal. Četnické příhody. Praha: Naše vojsko, 2012. 207 s. ISBN 978-80-206-1270-0.
DLOUHÝ, Michal. Četnické trampoty. 1. vyd. Praha: Pragoline, 2006. 110 s. (Otisky). ISBN 80-86546-55-1.
DLOUHÝ, Michal. Četnický pes Alto. 1. vyd. Praha : Pragoline, 2009. 101 s. (Otisky). SBN 978-80-86546-69-8.
DLOUHÝ, Michal. Protentokrát. Četnické patálie. 1. vyd. Praha: Pragoline, 2013. 119 s. (Otisky). ISBN 978-80-86546-90-2.
DLOUHÝ, Michal. Případy z pátrací služby. 2. rozš. vyd. Praha: Pragoline, 2009. 107 s. (Otisky). ISBN 80-86546-48-9.
DLOUHÝ, Michal. Ve jménu zákona. Vyd. 1. Praha: Pragoline, 2010. 90 s. (Otisky). ISBN 978-80-86546-73-5.
DLOUHÝ, Michal. Za císaře pána. 1. vyd. Praha : Pragoline, 2011. 109 s. (Otisky). ISBN 978-80-86546-70-4.

Informace převzaty z: http://cetnik-michal-dlouhy.cz.