Lois Lowry – Dárce

autor: Lada Schovánková

Do Jonasova života vstupujeme krátce před završením 11 věku. Stoupá v něm nervozita. Stane se Dvanáctkou a bude zařazen. Zařazen znamená, že mu bude přiděleno jeho budoucí povolání. V jeho společenství je ostatně vše přiděleno – jméno novodítěte, rodiče i manželé. Pravidla stanovují, jak se chovat i co nosit na sobě. Zda váš kabátek může mít knoflíky vepředu či jen vzadu, nebo zda může mít kapsu. Všichni se musí správně vyjadřovat, nelhat, neodlišovat se, pracovat pro společenství. Kdo neplní pravidla, může být vyřazen. Na obřadu Dvanáctek všechny děti dostávají instrukce jejich výcviku a budoucí profese – vedoucí rekreačních aktivit, ošetřovatel starých, pěstoun novodětí, rodička. Jonasovo číslo je přeskočeno. Až na konci ceremonie se Jonas dozvídá, že se má stát strážcem paměti.

Od té doby se nejen změní Jonasův život, ale i jeho pohled na své rodiče i celé společenství. Dárce mu předává vzpomínky předchozích generací. Tyto vzpomínky obsahují barvy, vůně, radost , či lásku, ale také nemoc, bolest, strach a žal. Poznává, co je to válka, uvědomuje si, co je smrt. Jonas přestane souhlasit se stávajícm systémem společenství. A Dárce s ním souhlasí. Proto se rozhodnou něco podniknout – vrátit vzpomínky. Protože „bez vzpomínek, nelze nic pochopit.“

Kniha Dárce vlastně děti učí, že svět a veškeré dění kolem nich by neměly přijímat automaticky, ale měly by se zajímat, klást otázky a hledat odpovědi. Protože svět nemusí být takovým, jakým se jeví; pravidla, která nás mají chránit, mohou ve skutečnosti tvořit vězení; zdánlivá jednochuchost a spokojenost nás ve skutečnosti může obírat o krásu pestrosti a hluboké prožitky a emoce.

Vřele doporučuji k přečtení všem vnímavým dětem, ale zároveň i dospělákům. Jonasovo dilema, kterému je nucen se postavit, je často přítomno v životě nás všech, neboť si stále musíme odpovídat na otázku, v jakém světě vlastně chceme žít.

darce

Lowry, Lois. Dárce. Vyd. 1. Praha : Argo, 2013. 206 s. ISBN 978-80-257-0870-5.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>