Inspirace k četbě aneb Co čtou ostatní?

Jsme tu s naším dalším inspiromatem ke čtení, respektive doporučení těch knih, které se v naší knihovně nejvíce půjčují. Tentokrát nahlédneme pod pokličku jaru a létu roku 2017 a zavzpomínáme též na rok 2007. Každé období má své TOP knihy. Některé odložíme a odvane je čas, k jiným se můžeme stále vracet. Budou to některé z těchto titulů? Čtěte níže.

Než se do toho pustíme, opět jedno připomenutí, jak naše seznamy správně „číst“.

Mezi knihami je často rozdíl pouze jedné jediné výpůjčky. Může to znamenat, že kdyby kniha byla vrácena dříve (čtenář by četl rychleji), mohla by být i častěji půjčena. Zároveň je důležité si uvědomit, že výpůjční doba knihy je jeden měsíc. Pokud byla kniha během 6 měsíců půjčena více než 6x, znamená to, že se opravdu velmi dobře čte. Ale i to má svůj zádrhel. Některé knihy máme sice jen v jednom kuse, často žádané knihy máme však ve dvou i více kusech. Tyto tituly tak mají náskok nad ostatními.

Jak vidíte, ani náš seznam tedy není směrodatný. Ať tak či tak, přesto v něm můžete najít inspiraci pro svoji další výpůjčku u nás v knihovně.

oddělení pro dospělé čtenáře

leden – červen 2017

1. místo patří opět autoru Jo Nesbo, což nás asi nemusí překvapovat. Tentokrát se nejvíce četli Lovci hlav.

Na 2. místě najdeme Poslední Aristokratku Evžena Bočka. Je dobré asi zmínit, že celkově Bočkova humorná trilogie z oblasti české „šlechty“ a správy rodových statků patří k hojně čteným.

O 3. místo se dělí kniha Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins a Pentagram od Jo Nesboa.

Na následujících místech najdeme knihy jako Skryté zlo, Hra o trůny, Farma zvířat, Ledové objetí, Msta písecké panny, Týden blázna či Přeběhlík.

Další knihy najdete v našem seznamu.

leden – červen 2007

A co nejvíce chtěli naši čtenáři před deseti lety?

Na 1. místě stále Dan Brown a jeho Šifra mistra Leonarda. Jednalo se o stejnou stálici, jakým je nyní Jo Nesbo.

Na 2. místě je Bílá Masajka od Corinne Hofmann. Je pravdou, že k Bílé Masajce se naši čtenáři často vrací.

O 3. místo se dělí děsivá autobiografická zpověď Christiane F. v knize My děti ze stanice ZOO a druhý díl Bílé Masajky s názvem Zpátky z Afriky.

Na dalších místech jsou knihy Pozdě, Nesnesitelná lehkost bytí, Pán touhy, Shakespearovy Tragédie, Smysluplná vražda, Červená linie, Andělé a démoni či Blues zmrzačené kočky.

A co dalšího? Koukněte do seznamu.

oddělení pro děti

leden – červen 2017

I na oddělení pro děti je vidět, že určité tituly jsou stále živé. Na 1. místě najdeme totiž Malou baletku Darcey Bussellové a Harryho Pottera J. K. Rowlingové.

Na 2. místě opět nepřekvapující Deník malého poseroutky od Jeffa Kinneye a Letopisy Narnie od C. S. Lewise.

O 3. místo se dělí další díly Harryho Pottera.

K dalším oblíbeným knihám našich dětí patří Hraničářův učeň, série Případ pro tebe a Klub Tygrů, Škola dobra a zla, Příšerní nezbedníci a Bratrstvo.

Jaké knihy se umístily na nižších místech najdete v seznamu.

leden – červen 2007

Před deseti lety se nejvíce půjčovaly knihy Pop princezna od Rachel Cohnové a Chyťte zloděje od Gerit Kopietzové.

Na 2. místě se nachází komiks Asterix u Belgů. Je pravdou, že knihy Réné Goscinnyho jsou stále velmi populární. Dále pak Kletba egyptské mumie Roberta L. Stine. I toto je autor, který svými napínavými příběhy děti stále láká.

Na 3. místě je kniha Hororové příběhy od Michaela Coxe. Bát se je prostě potřeba. :-)

A poslední seznam k nahlédnutí.

Přejeme příjemné počtení. :-)