Hypnotizér a Velký Gatsby ve filmu

autor: Iva Stluková

Autorem knižní předlohy je Lars Kepler. Za tímto pseudonymem se ukrývají manželé Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Odkazují na jméno astronoma Jana Keplera, který je pro ně synonymem objevování nového, a svého kolegu spisovatele Stiega Larssona, autora veleúspěšné trilogie Milénium. Lars Kepler dokonce bývá označován za jeho pokračovatele. Z pera švédských manželů zatím vyšly 3 detektivní romány: Hypnotizér, Paganiniho smlouva a Svědkyně ohně. Hypnotizér se u nás na pulty knihkupectví dostal v roce 2010 a stejně jako ve Švédsku se stal bestsellerem. Filmová verze švédského režiséra Lasse Hallströma měla v Česku premiéru 23. května 2013. Obsazení je převážně švédské, ale hlavní postavu inspektora Joonu Linnu ztvárnil finský herec Tobias Zilliacus. Film určitě nadchne všechny fanoušky severské krimi.

hypnotizer

Krimi / Drama / Thriller
Švédsko, 2012, 122 min
Režie: Lasse Hallström

Velký Gatsby

V květnu měl ve Spojených státech premiéru film Velký Gatsby režiséra Baze Luhrmanna. Tato novinka je adaptací slavného románu amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda. Kniha Velký Gatsby vyšla již v roce 1925 a dodnes se o ní mluví jako o jednom z nejlepších amerických literárních děl. Dočkala se i několika filmových zpracování. To poslední se navíc může chlubit i hvězdným obsazením. V hlavních rolích se objeví například Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire či Carey Mulligan.

velky_gatsby

Drama / Romantický
Austrálie / USA, 2013, 142 min
Režie: Baz Luhrmann

Informace jsou převzaty z:

Česko – Slovenská filmová databáze [оnline]. Praha: POMO Media Group, cop. 2001-2013 [cit. 2013-06-24]. Dostupné z: http://www.csfd.cz/.

Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. San Francisco (Kalifornie): Wikimedia Foundation, 2002- [cit. 2013-06-24]. Dostupné z:http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>