

autor: Lada Schovánková.
Narazili jste v loňském roce na úžasnou knihu, která Vás zasáhla?
Objevili jste autora, který se pro Vás stal zásadním?
Podělte se s ostatními o Vaše úžasné „setkání“ s autorem či knihou, které se událo v loňském roce (na roku vydání knihy nezáleží). Doporučte ostatním, co Vás samotné zaujalo. Napište název titulu či jméno autora, třeba i v jednom bodě, níže do komentářů.
A co bylo pro mě peckou do hlavy? :-)
Autor Henry James – Je považován za jednoho ze zakladatelů psychologického románu. Asi není náhodou, že jeho bratr byl významným psychologem. Jeho knihy mě nadchly. Mnoho z nich bylo dokonce zfilmováno.
Kniha Stín větru od Carlose Ruize Zafóna – Kdyby mi někdy někdo řekl, že se mi bude líbit tzv. gotický román, tak se mu vysměji. Zafón mě však přesvědčil o opaku. Úžasná tajuplná atmosféra a lidské životy řízené osudem na pozadí dobových událostí – španělské občanské války v Barceloně.
Autor Henry David Thoreau – Jakýmsi prvním políbením byla pro mě jeho kniha Walden. Thoreau je milovníkem přírody schopným až překvapivé analýzy tehdejší společnosti. Žil v letech 1817-1862 a nás může jen udivovat jeho bystrost a pozorovací talent, kterým dokázal vystihnout nelogičnost a nefunkčnost mnohých modelů fungování ve společnosti. Díky tomu je nadčasový a i dnes aktuální.
A co Vy?
5 komentářů. Přidat komentář
Ráda bych ostatním čtenářům také doporučila několik knih, které mě v loňském roce hodně zaujaly. První bych určitě doporučila knihu Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. Potom by to byla od Jiřího Hájíčka Rybí krev a do třetice krásně milá knížka od Zdeňka Svěráka Po strništi bos. Zkuste to:-)
Můj objev zní – Jak jsem proskotačil život od B. Bezoušky. Nejde jen o knihu hereckých vzpomínek, ale naopak pan Bezouška v této knize velice trefně popisuje poměry v české společnosti někdy od třicátých let až po období těsně po sametové revoluci. Zamýšlí se nad tématy komunismu, demokracie, práskačství apod. V této knize nastolil velmi aktuální témata i otázky. Vyšla v roce 1993 a nevím, do jaké míry je k dostání. Já jsem jí získala z jedné pozůstalosti.
V berounské knihovně je tato kniha k zapůjčení – kdyby měl někdo zájem.
Knih, které mě zaujaly bylo více. Ale nejvíc mě potěšila kniha od Alice Kirš – jmenuje se 17 tváří ženy, tu jsem četla nedávno a odrývá životní příběh jedné třicetileté ženy, popisuje svou roli manželky, dcery, podnikatelky.. Co ji život naučil, skvělá kniha :-D A hlavně proč mě tato žena neskutečně inspiruje je proto, že dělá ve svém životě, co vždycky chtěla – insipruje ostatní a to je její „práce“ :) pro všechny ženy. Zde se dozvíte víc http://zenyzenam.cz/17tvarizeny/?a_box=z89nxa8j
Mně dostal spisovatel Lars Kepler. Pokud může být někdo považován za nástupce zemřelého Stiega Larssona, tak jedině on – čím novější kniha, tím větší bomba a tím větší nalézám podobnost s myšlenkami a psaním Larssona. Doporučuji jeho knihy číst popořadě. Dalším objevem byl Pán prstenů v knižní podobě. Je stokrát lepší než film!