

autor: Ladislav Pecka.
Andrew Krivak – Dlouhý návrat
Blíží se 100 let od zahájení Velké války, jak jí říkali v meziválečném období. Tento frontový mlýnek na maso semlel generace mládenců i zralých mužů nejen z Evropy. Za těch 100 let vyšla celá řada knih. Tlustých, tenkých, vzpomínek i literárních fikcí. Doporučuji vaší pozornosti tuto knihu.
Dlouhý návrat je útlá knížka, popisující život polosirotka z východního Slovenska, rodáka z USA, který se vrátil s otcem na východní Slovensko. Z mladého bači i příležitostného pytláka se stal elitní odstřelovač armády Jeho Veličenstva. Závěr války, přežití v zajetí, cesta domů nejdřív na Slovensko, pak s doklady po otci zpátky do rodných Států.
Hutný příběh, mistrně jen v pár osobách, zachycuje zběsilost války. Není to jen příběh, který přiláká naši pozornost. Zkuste se zamyslet nad tím, jak se rozdaly karty pro nové partie na konci téhle války? Jak válečná zvěrstva a zesurovění celých generací ovlivnilo nadlouho náš svět?
KRIWAK, Andrew. Dlouhý návrat. Vyd. 1. Praha : Odeon, 2013. 170 s. ISBN 978-80-207-1502-9.
Flyboys – skutečný příběh letecké války v Tichomoří
Mám rád válečnou literaturu, zejména z období 2. světové války. Ale tahle kniha je úplně jiná. Ze životního příběhu 8 amerických letců, sestřelených na konci války při bombardování ostrova Čičidžima, chvílemi doslova mrazí. Kniha vypráví jak o historii americko-japonských vztahů, tak popisuje vývoj názorů na letadla jako zbraně i na jejich užití od období předválečného až na závěrečné údery v Hirošimě a Nagasaki. Těch 8 mládenců z různého prostředí, různých předválečných osudů, se na konci války stalo obětí japonských zběsilců v důstojnických uniformách. Dokonce někteří z nich se dostali do potravního řetězce japonských důstojníků a mužstva. Tento fakt se stal přísně střeženým tajemstvím po dobu 50 let, teprve v roce 1995 byly tyto události odtajněny. Na stránkách knihy se sejdete jak s letci, ničícími Tokio napalmem, tak s jejich oběťmi. Seznámíte se s bojovou akcí, při níž budoucí president Bush starší ztratil dva členy své posádky a sám byl vyloven ponorkou na dohled od japonských hlídek.
Kniha obsahuje celou řadu citací a má obsáhlý seznam použité literatury. Jen mě mzríj edna věc. Podtitul knihy zní Nová kniha od autora bestselleru Vlajky našich otců. Tak bych se tě teď, Mladá fronto, rád zeptal: Proč ten bestseller u nás nevyšel? Vyšel v polštině, slovensky taky ne. A přitom je o stejném tématu. Otec Jamese Bradleyho byl jedním z osmi mariňáků, vztyčujících prapor na hře Suribači na ostrově Iwodžima. Protože jeden z těch,co to vztyčovali, byl syn slovenských rodičů, tak se tahle historie drobet týká i naší historie. Že by tahle knížka nešla na odbyt? Nebo ji nevydali proto, aby lidi šli do kina na stejnojmenný film?
BRADLEY, James. Flyboys : skutečný příběh letecké války v Tichomoří. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 2009. 389 s. ISBN 978-80-204-1833-3.