Děla proti říši

Lada Schovánková

Narazit v kterékoli prodejně knih či v knihovně na autory memoárové literatury z druhé světové války je poměrně snadné. Jen je zde malinký problém. Nejvíce válečných hrobů se nenachází v ose Normandie-Německo či Havaj-Japonské ostrovy. Nejvíce se jich nachází v ose Berlín-Stalingrad. No a z téhleté části války máme k dispozici většinou literaturu typu „však bychom jim to nandali, kdyby se nám do toho fýrer nepletl…“.

Z druhé strany fronty jaksi memoáry, aspoň po roce 1990, moc neexistují. Že by ztráta paměti? Tahle kniha je malou výjimkou. Popisuje cestu válkou důstojníka dělostřelectva, boha války, jak je charakterizoval sám Stalin. Od krvavých jatek u města Ržev až po Benešov v Čechách a pak zas Mongolsko a Čína. U nás na Tetíně mne v dětských letech zajímal náhrobní kámen s fotkou vojáčka v uniformě. Pod ní stálo: Tvoje oči na nás hledí, tvoje tělo někde na východě leží. Kluk z českoněmecké rodiny padl právě u Rževa…

Autor popisuje svoje zrání ve válečných podmínkách. Bez ostychu píše o krvavých jatkách východních bojů, ale i o nekompetenci velitelů, o flákačství politických pracovníků, o rozkrádání dodávek pro bojující vojsko, také o setkání s Vlasovci či o opilství ve vlastních řadách.

Válečná cesta vedla přes Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávii, Maďarsko, Rakousko. V knize najdeme slova uznání pro kvality německých vojáků i zmínky o zvěrstvech napáchaných při ústupu z území SSSR. Jen zde, tak jako v jiných podobných knihách z Ruska, nalezneme jen málo o chování osvoboditelů k osvobozovaným. Od politického tlaku až po zločiny proti civilnímu obyvatelstvu.

Knihu by neměli minout milovníci vojenské historie, ale i lidé uvažující o dnešních problémech. Je naprosto symbolické, že kniha byla vydána z anglického originálu Guns against the Reich. Že by autor knihy psal anglicky pro anglické nakladatelství? Má to znamenat, že v Rusku neznají knihtisk?

autor příspěvku: Ladislav Pecka

Děla proti říši

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MICHNIN, Petr. Děla proti říši. Líbeznice : Víkend, 2013. 285 s. ; ISBN 978-80-7222-913-0.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>