Colm Tóibín a Henry James

autor: Lada Schovánková

V roce 2013 vydalo Nakladatelství Mladá fronta knihu Mistr od úspěšného spisovatele irského původu Colma Tóibína. Obálka trochu mate, předpokládám, renesančními Benátkami 15. století, neboť samotný příběh nás zavede do Anglie konce 19. století. Konkrétněji do roku 1895, kdy spisovateli Henry Jamesovi, hlavní postavě románu, je 52 let.

Henry James je uznávaným spisovatelem povídek a novel, který zatouží po divadelních prknech. Inscenace jeho divadelní hry se však setkává se silným kritickým odmítnutím, dokonce až vypískáním autora, který se přijde na pódium poklonit. Morální poslání jeho hry je odmítnuto, zatímco bujará veselost her Oscara Wilda je přijímána s nadšením. James je silně otřesen tímto nezdarem a dochází k jeho dočasné umělecké krizi. Čtenář Jamese provází na jeho cestách/návštěvách po přátelích a známých z vyšší společenské třídy, ke které James sám náleží. Byť původem Ir, občanstvím však Američan, se setkává zejména se svými americkými známými, kteří, tak jako on, cestují, putují a pobývají v zemích Evropy.

Během popisu jeho dní, jež se vyznačují vysokým stupněm přísnosti, organizovanosti a pracovitosti, se dozvídáme o jeho rodičích, psychicky nemocné sestře, či bratrech, kteří padli za občanské války. A to vše provázeno snahou hlavní postavy o zaujetí určitého postoje vůči běhu vlastního života a následné vyrovnání se jak s tragikou samotného bytí, tak vlastní neschopností zachovat se morálně tak, jak by sám chtěl (neúčast ve válce díky kamuflované fyzické slabosti, laxnost či emoční plochost vůči neštěstí a smrti svých blízkých).

Autor nám však během odehrávání se přítomného děje a vykreslování Jamesových vzpomínek líčí i podmínky vzniku jeho děl a případné biografické prvky, které se do nich promítaly. A pak, při popisu vzniku myšlenky na motiv knihy Holubičí křídla jsem zažila šok, když jsem si uvědomila (jak prostoduchá já předtím byla!), že Henry James je skutečnou postavou, spisovatelem, který žil v letech 1843-1916! A právě děj výše uvedeného románu mi připomněl film s názvem Křídla vášně, který byl natočen právě na motivy Jamesova románu (http://www.csfd.cz/film/17029-kridla-vasne/). Od této chvíle jsem Tóibínův text četla jinýma očima a s jiným zápalem, neboť jsem si uvědomila, že před očima se mi odehrává příběh, který se s velkou pravděpodobností stal či mohl stát. Henry James přede mnou vyvstal jako spisovatel, který, ač zmítán pochybnosti o sobě samém, dokázal velmi pozorně sledovat své okolí, které bravurně vykresloval do svých knih a postav. Nejen pro to, ale zejména kritika tehdejší morálky a pokrytectví, s kterým se setkával při pobývání v amerických koloniích ve Francii, Itálii nebo právě Anglii, bylo důvodem k odmítnutí ze strany jeho současníků.

Odborná literatura hodnotí Jamese jako jednoho ze zakladatelů psychologického románu. A asi by nás nemělo překvapovat, že jeho starší bratr William se stal uznávaným psychologem. Oba bratři se tak vyznačovali schopností vhledu do lidského nitra a pozorností vůči změnám a projevům lidské povahy. Autor nám to dokazuje např. ve svém románu Washingtonovo náměstí, které jsem si posléze s nadšením přečetla. Z raných próz si dovoluji zmínit dnes oblíbenou Daisy Millerovou, která udivuje lehkostí textu a zároveň tragikou okolností.

Pokud Vás výše uvedený text alespoň trochu zaujal, vězte, že nejen kniha Mistr od Cólma Tóibína, ale i mnohá díla od Henryho Jamese jsou k zapůjčení u nás v knihovně. Po přečtení Jamesových děl si pak můžete sami vytvořit představu o tom, jakým autor mohl být, a jak tato Vaše představa koresponduje s předloženým Tóibínovým „návrhem“. Pokud se nechcete potýkat s tolika knihami, tak mnohé z jeho děl jsou zfilmovány (Daisy Millerová, Američan, Washingtonovo náměstí, Co všechno věděla Maisie nebo třeba Listiny Aspernovy aj). Na závěr jedna faktografická poznámka – letos uplynulo 170 let od narození Henryho Jamese.

mistr

TOÍBÍN, Colm. Mistr. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 2013. 340 s. (Moderní světová próza). ISBN 978-80-204-2228-6.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>