Bible za zenitem?

Lada Schovánková

Hostem úvodní přednášky čtyřdílného cyklu Bible – mrtvá nebo živá? byl Jiří Hedánek. Řečník se soustředil na tři otázky: co je Bible, co není Bible, a proč může být Bible důležitá dnes. Po zhruba hodinovém výkladu následovala půlhodinová diskuze. Večera se zúčastnilo zhruba 30 posluchačů. Při popisu toho, co vlastně Bible je, řečník zdůraznil, že nejde o knihu, ale o sbírku knih (knihovnu) s mnoha různými autory z mnoha různých dob, někdy od sebe i časově velice vzdálených, kteří se ale v mnohém shodují. Zajímavý byl výklad o Mojžíšových knihách, ve kterém přiblížil Mezopotámii v době několik tisíc let před Kristem, roli tehdejších písařů, podobu knihoven a vůbec značnou gramotnost tehdejší společnosti. Ze svého pohledu jazykovědce představil svůj pohled na vznik Mojžíšových knih, upozornil na rozdíly v charakteru textů přenášených ústně a textů zapsaných, vysvětlil používání nadpisů či shrnutí u starých psaných textů (tzv. kolofon). V závěru přiblížil Bibli jako jakýsi aktuální Boží komentář i k našim životům.

Zvukový záznam přednášky i použitá prezentace jsou k dispozici na webových stránkách http://cb.cz/praha5/bible-ziva-nebo-mrtva/.

Plakát      Fotografie

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>