Veganství pro každého aneb Co všechno potřebujete vědět o rostlinném stravování

středa 9. listopadu 2022
od 18:00 do 20:00
Hlavní budova
U Kasáren 813, 266 01 Beroun

Veganství je životní styl, který se prudce rozšiřuje. Proč se pro něj lidé rozhodují? Jaké výhody jim přináší v oblasti jejich zdraví? Jaké nemoci léčí? A jak může přechod na rostlinnou stravu zachránit lidstvo před zkázou?

Vysvětlíme si, co je veganství a veganský životní styl, odhalíme jeho benefity v oblasti zdraví, ekologie a řešení potravinové krize. Shrneme základní principy vyvážené veganské stravy a podíváme se na to, co jíst od rána do večera. Ukážeme si, že veganská strava je nejen zdravá, ale též nekonečně bohatá a lahodná. Protože pro záchranu planety nemusíme rezignovat na dobré jídlo ani se o cokoli ochuzovat.

Dlouholetá veganka, bioložka a výživová poradkyně Mgr. Michaela Levíčková vám dá mnoho nových vhledů, praktických rad a zodpoví jakoukoli otázku k tématu. Zažijete několik AHA momentů a odejdete plni inspirace a chuti udělat ve svém životě zásadní změny k lepšímu, protože podle Míši nás má jídlo bavit a podporovat nás ve všem, po čem v životě toužíme, a to až do vysokého věku. Pojďte být zdraví a přispět ke změně k lepšímu v dnešním světě. Přednáška se koná v rámci celoročního přednáškového cyklu Za minutu dvanáct. Vstupné 50 Kč, předprodej v knihovně.

Věděli jste, že na vyprodukování masového burgeru padne asi 50x více litrů pitné vody než na burger veganský? 780 milionů lidí nemá přístup k vodě, zatímco třetinu pitné vody na světě vypijí hospodářská zvířata.

Věděli jste, že během 16 dnů na veganské stravě mohla většina sledovaných subjektů s dlouhodobým diabetem 2. typu o více než polovinu snížit dávky inzulínu, nebo úplně ukončit aplikaci?

Věděli jste, že se ochranné látky proti rakovině, tzv. antioxidanty, nacházejí pouze v rostlinách a nejsou přítomny v mase, mléce a vejcích?

Věděli jste, že můžete mít skvělý veganský guláš, gyros, kung pao, vánočku, ricottu i omeletu?

Věděli jste, že vápník z mléka kosti dlouhodobě oslabuje, kdežto vápník z ořechů a máku posiluje?

Michaela Levíčková je od 15 let je vegetariánkou, k veganství přešla později. Vystudovala biologii na Univerzitě Karlově. Deset let vede úspěšné jógové studio Samaya v Berouně. Jógu studovala i v Indii. Nyní jógu pomalu opouští a věnuje se plně rostlinné stravě a zdravému životnímu stylu. Je spoluautorkou učebnice vaření pro děti Dobrodružství v kuchyni: děti vaří samy. Vystudovala také výživové poradenství a píše blog o rostlinné stravě (na jejím webu najdete více než 200 veganských receptů a článků). Přednáší a vede tréninky ve firmách, zdravý životní styl a meditace školí i v angličtině. Píše odborné články (Diastyl, Bylinkář, Spektrum zdraví…). Denně vaří skvělá jídla, sleduje nejnovější výzkum z oblasti výživy a péče o zdraví. Baví ji vyvracet mýty a motivovat ostatní k přechodu na zdravější životní styl. Organizuje nejrůznější akce, kde se setkávají stejně smýšlející lidé (jógový festival, Planet Fest Beroun, jógové víkendy aj.). Má dva dospělé syny, kromě vaření jídlo i ráda pěstuje, běhá, plave, cestuje, objevuje světové kultury, učí se španělsky, čte a dívá se na dobré filmy. Neustále si rozšiřuje obzory nejen ve své práci. Věří, že díky rostlinné stravě může člověk prospět sobě i planetě.